A murit actrița care a jucat în „Arabela”, serialul pentru copii, foarte popular în România

A murit actrița care a jucat în „Arabela”, serialul pentru copii, foarte popular în România
Era supranumită „Brigitte Bardot a Cehiei”
Actriţa cehă de film şi televiziune Jana Brejchova, cunoscută pentru rolul din serialul pentru copii Arabela, s-a stins din viață la vârsta de 86 de ani.
Era supranumită uneori „Brigitte Bardot a Cehiei” datorită frumuseţii sale și a fost una dintre cele mai mari vedete ale cinematografiei cehoslovace şi cehe.
Pentru români, Jana Brejchova, este cunoscută mai ales pentru rolul din Serialul cehoslovac „Arabela”, care a fost difuzat în România în perioada comunismului. Ea a interpretat-o pe Regina din Ţinutul Poveştilor, mama prinţesei Arabela şi soţia Regelui Hyacint, conducători ai unei lumi magice pline de personaje de basm.
Filmul a fost foarte popular la începutul anilor ’80, imediat după producția sa. Este și motivul pentru care, 10 ani mai târziu, acest basm televizat a continuat cu seria Arabela se întoarce.
Jana Brejchova s-a născut pe 20 ianuarie 1940, în Praga ocupată de nazişti, într-o familie cu opt copii.
A obţinut primul ei rol într-un film la vârsta de 13 ani. Succesul a venit însă mai târziu, odată cu rolul elevei Jana din lungmetrajul „Principiul superior”, despre teroarea ocupaţiei naziste din cel de-Al Doilea Război Mondial.
Sursa: Tabu.RO
Citește și:
- 13:09 - Motivul pentru care Adela Popescu nu mai merge în Thailanda la Radu Vâlcan, pe timpul filmărilor „Insula Iubirii”
- 13:02 - Elena Cârstea, prima vizită în România după 10 ani. Imagini dramatice cu vedeta în scaun cu rotile: „Nu pot să merg”
- 09:00 - Ce a hotărât Holograf după decesul lui Iulian Vrabete: „Îi respectăm dorința”
- 13:22 - Unde s-a angajat Greta Dan, după ce Măruță a fost dat afară de la Pro TV
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News










