Sport· 2 min citire

Cristian Chivu a purtat torţa olimpică la Milano - VIDEO

6 feb. 2026, 08:15
Actualizat: 6 feb. 2026, 08:15
Scris de Andreea Damian

Cristian Chivu a purtat torţa olimpică la Milano - VIDEO

Cu doar 24 de ore înaintea ceremoniei oficiale de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă Milano-Cortina 2026, fostul căpitan al naționalei României și actualul antrenor al echipei Inter Milano, Cristi Chivu, a fost protagonistul unui moment special pe străzile metropolei italiene.

Antrenorul echipei Inter Milano, Cristian Chivu, a purtat joi purta torţa olimpică pentru JO de iarnă Milano Cortina.

“O emoţie de nedescris

Cristian Chivu şi oraşul Milano strălucind în lumina flăcării olimpice”, a notat Inter pe Facebook, postând şi un filmuleţ.

Pe tot parcursul traseului, Cristi Chivu a fost însoțit de familie și prieteni. Antrenorul de la Inter a făcut fotografii cu cei care l-au oprit și s-a declarat onorat de faptul că poartă torța olimpică.

În timp ce se deplasa cu torța în mână, fanii Interului l-au aplaudat și l-au aclamat cu „Forza Inter”, „Forza Mister”, „Allenatore numero uno” și „Grande Cristian”.

Cristian Chivu a preluat torţa în Piazza Sant'Ambrogio din Milano. După ce a alergat câţiva metri, antrenorul Interului a predat torţa preşedintelui CONI, Luciano Buonfiglio.

Ceremonia de deschidere a JO de iarnă are loc vineri.

Cristi Chivu a făcut parte dintr-un grup select de personalități din sport și cultură. Alături de el au alergat figuri emblematice ale Italiei, precum tenismenele Flavia Pennetta (campioană la US Open 2015) și Francesca Schiavone (câștigătoare la Roland Garros 2010), dar și Alberto Cova, campion olimpic la 10.000 m în 1984.

Totodată, din echipa lui Cristi Chivu a mai făcut parte și președintele Comitetului Olimpic Italian (CONI), Luciano Buonfiglio.


Sursa: Realitatea Star

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News