Lifestyle· 2 min citire

Gucci a transformat Times Square într-un podium uriaș de modă pentru noua colecție semnată de Demna

Prezentare de modă

Prezentare de modă

Publicat19 mai 2026, 08:23
Actualizat19 mai 2026, 08:36

Gucci a dus moda direct în mijlocul New York-ului, cu un show spectaculos organizat în Times Square. Evenimentul a marcat prezentarea primei colecții Cruise semnate de Demna pentru celebra casă italiană de lux.

Show-ul a fost transmis în direct pe panourile publicitare uriașe din Times Square și a fost gândit ca un omagiu adus legăturii istorice dintre Gucci și Manhattan. New York este orașul în care brandul italian și-a început expansiunea internațională și unde a deschis primul magazin din afara Italiei, în 1953.

Colecția, numită „GucciCore”, a fost descrisă de Demna ca o întoarcere simbolică acasă pentru brand. Designerul a transmis că prezentarea de la New York „se simte ca o întoarcere acasă pentru brand”. El a adăugat: „Am vrut să fac imposibilul și să plasez Gucci în centrul acestei metropole”.

 Pe podium au apărut și mai multe nume cunoscute. Cindy Crawford a defilat pentru Gucci, iar fostul star al fotbalului american Tom Brady a fost unul dintre invitații care au prezentat creațiile noii colecții. Ținutele au variat de la costume business și trench-uri până la rochii lungi de seară, într-un mix gândit să surprindă energia orașului.

Demna încearcă să deschidă o nouă etapă pentru Gucci

În public s-au aflat personalități precum Anna Wintour și Mariah Carey, iar show-ul a fost construit ca un moment de imagine major pentru Gucci. Demna a explicat că diversitatea colecției reflectă pluralitatea stilurilor care se intersectează în New York, la fel ca străzile orașului.

Prezentarea vine într-un moment important pentru Gucci și pentru grupul Kering, care încearcă să relanseze brandul după o perioadă dificilă. Gucci rămâne una dintre cele mai importante mărci din portofoliul grupului francez, însă vânzările au scăzut în primul trimestru al anului.

Demna a preluat conducerea creativă a Gucci după un deceniu petrecut la Balenciaga, brand deținut tot de Kering. Numirea sa a fost văzută ca o încercare de resetare creativă a casei italiene, după plecarea lui Sabato De Sarno.

Kering, grupul care deține și branduri precum Yves Saint Laurent și Boucheron, l-a numit pe Luca de Meo în funcția de director general pentru a coordona restructurarea companiei. Pentru Gucci, show-ul din Times Square nu a fost doar o prezentare de modă, ci și un semnal clar că brandul vrea să revină în centrul atenției globale.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News