„Am întâlnit o femeie incredibilă după ce soția mea a murit, dar mă simt vinovat”
Nu este întotdeauna ușor să începi o nouă viață după moartea celui pe care l-ai iubit atât de mult. Dar, uneori, destinul îți rezervă surprize frumoase. Este cazul acestui bărbat care a cunoscut o femeie după moartea soției sale. Cu toate acestea, în ciuda timpului și a sentimentelor, el nu poate uita și se simte întotdeauna vinovat.
Pierderea soțului sau a soției este o traumă care poate fi de durată pentru cel care rămâne. Într-adevăr, este imposibil să ștergi anii petrecuți împreună. Și dacă pentru unii suferința este insuportabilă, alții încearcă să meargă înainte și să înceapă o nouă viață după doliu. .
SOȚIA LUI A MURIT DE CANCER LA SÂN
A crezut că partea cea mai grea a rămas în urmă, așa cum a explicat el într-o scrisoare publicată joi, 28 martie 2024, la secțiunea Dragă Deidre, psiholog care răspunde cititorilor The Sun. Viața bărbatului care a dorit să rămână anonim s-a schimbat acum 18 luni. În această perioadă, soția lui a murit de cancer la sân și întreaga sa viață s-a prăbușit.
Era căsătorit cu ea de mai bine de 30 de ani și totul mergea bine în relația lor. „Luni de zile, durerea mi-a consumat viața și m-am străduit să mă ridic din pat în majoritatea zilelor.”, a spus el. Dar o întâlnire i-a dat un nou gust pentru viață. „În septembrie anul trecut am întâlnit o femeie bună și frumoasă la serviciu și ne-am îndrăgostit imediat. Ea are 48 de ani. ”, a mărturisit cel care nu mai credea că poate iubi o femeie așa cum își iubea soția.
ÎNTÂLNIREA CU ACEASTĂ FEMEIE I-A ADUS BUCURIE
Dar, în ciuda sentimentelor puternice pe care le simte, lucrurile nu merg așa cum și-ar dori în privat. „Ea a adus bucurie în viața mea și lucrurile nu ar putea fi mai bune. Singura problemă este că de fiecare dată când încercăm să facem sex, nu pot.”, a recunoscut bărbatul de 50 de ani.
Fără rețineri, a continuat, sperând că psihologul revistei îl va ajuta. „Pe măsură ce am petrecut mai mult timp împreună, m-am îndrăgostit de ea și totul a fost bine până când am încercat să facem sex și nu am reușit să am o erecție. Chiar dacă a fost înțelegătoare, mi-e prea frică să fim idin nou.”, a spus el.
Pentru Deidre, nu există vremuri bune sau rele. Pe de altă parte, psihologul cunoaște cauza problemelor de erecție ale autorului. „Vinovația pe care o simți că mergi mai departe este probabil cauza disfuncției erectile.”, i-a răspuns.
Este foarte posibil ca el să nu fi acceptat încă complet această pierdere în ciuda sentimentelor pe care le poate simți. Poate dura câțiva ani pentru a se recupera după pierderea unei persoane dragi. În general, este un proces foarte lent și complex. Și în ciuda progreselor pe care crede că le-a făcut, cicatricea poate fi încă prezentă.
Sursa: Tabu.RO