Un român din trei se teme că banii de pensie nu-i vor asigura o viață decentă - STUDIU

Teama de nesiguranța vieții la pensie a crescut
Scris deEmanuel Focșan
Publicat3 apr. 2026, 10:38
SursăRealitatea Financiara
Tot mai mulți români din mediul urban se tem că nu vor avea venituri suficiente după ieșirea la pensie, pe fondul accentuării decalajului dintre populația activă și cea pasivă. Un român din trei se teme că la pensie nu va avea suficiente venituri pentru o viață decentă, arată o recentă analiză privind percepția asupra riscurilor financiare.
Citește și
- 08:52Zi decisivă pentru economie: INS publică noile date despre inflație și PIB
- 21:48Acordul care ne otrăvește. Uniunea Europeană închide porțile pentru carnea din Brazilia
- 09:25UE: Companiile aeriene trebuie să despăgubească pasagerii pentru anulările cauzate de scumpirea combustibilului
- 09:17Locuințe mai scumpe în România decât în restul UE
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News


























