Ninge în România la final de aprilie. Utilajele de deszăpezire, scoase de urgență pe drumuri

Utilaje deszăpezire
A nins în noaptea de miercuri spre joi pe mai multe șosele din județele Brașov și Covasna, deși calendarul arată ultima zi a lunii aprilie.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat că drumurile din zonele montane au fost acoperite de zăpadă, iar autoritățile au fost nevoite să trimită utilajele de deszăpezire în misiune.
„Iarna s-a întors în zona montană din centrul țării! În acest moment ninge în zonele alpine din județele Brașov și Covasna iar utilajele de deszăpezire sunt pe traseu. Circulați cu prudență!", a transmis CNAIR pe Facebook.
România traversează un episod de vreme rea la sfârșitul lunii aprilie și începutul lunii mai.
Temperaturile sunt sub mediile normale ale perioadei în întreaga țară, iar în mai multe zone se semnalează precipitații mixte, ploi, lapoviță și ninsoare. Șoferii care tranzitează zonele montane din centrul țării sunt sfătuiți să circule cu prudență și să verifice condițiile meteo înainte de plecare.
Citește și:
- 11:51 - Salvamontiștii, mobilizare amplă în minivacanța de 1 Mai: peste 600 de oameni în teren
- 11:37 - Paradoxul pieței muncii: tinerii români aplică cu 30% mai mult, dar șomajul în rândul lor a ajuns la 28,2%, cel mai mare din UE
- 09:33 - Grătarul de 1 Mai s-a scumpit cu 25%, în 2026
- 09:14 - Studiu: 8 din 10 români nu concep ziua de 1 Mai fără bere
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News














