Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio
Scris de Daniel Onescu Publicat: 16 mai 2026, 09:18
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 15:42Profeția lui Călin Georgescu începe să prindă contur: apă cu porția și facturi de patru ori mai mari
- 13:10Circulație oprită pe Podul Prieteniei sâmbătă: care este motivul și cât vor dura restricțiile
- 13:04Cum să te protejezi de caniculă. Sfaturile transmise de IGSU pentru zilele cu temperaturi extreme
- 12:31Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News


























