Bogdan Buta se retrage din echipa festivalului Untold în urma acuzațiilor de întreținere de relații sexuale cu minori

Bogdan Buta se retrage din echipa festivalului Untold în urma acuzațiilor de întreținere de relații sexuale cu minori
Bogdan Buta se retrage din echipa festivalului Untold în urma acuzațiilor de întreținere de relații sexuale cu minori
Bogdan Buta, patronul cunoscutului festival Untold, se retrage din funcțiile executive ale companiei, în contextul acuzațiilor de întreținere de relații sexuale cu minori.
Decizia sa a fost anunțată prin intermediul avocaților care îl reprezintă, iar Buta subliniază că a făcut acest gest din respect pentru echipa sa și pentru a-și putea dedica întregul timp încercării de a-și dovedi nevinovăția.
Avocații lui Bogdan Buta au emis un comunicat de presă în care au declarat: „Răspunsul nostru este ferm şi procedurile judiciare inițiate atât în plan civil, cât și penal împotriva celor responsabili vor demonta fiecare acuzație și vor demonstra planul constant de a distruge reputația lui Bogdan Buta.”
Bogdan Buta susține în continuare că toate acuzațiile aduse împotriva sa vor fi dovedite a fi false în urma procedurilor judiciare.
De asemenea, fondatorul Untold consideră că este victima unor persoane care încearcă să-l șantajeze.
„Suntem convinși că justiția îi va trage la răspundere pe cei responsabili de acest atac mediatic. Avem încredere că în urma procedurilor, toate "acuzațiile" se vor dovedi a fi neadevărate, iar în final cei responsabili vor răspunde pentru aceste grave acuzații false”, se menționează în comunicatul avocaților.
Până în prezent, Bogdan Buta nu a fost chemat la audieri, deși unul dintre tinerii implicați a depus o plângere în care îl acuză pe Buta de amenințare.
Sursa: Tabu.RO
Citește și:
- 09:36 - Alexandra Păcuraru depune plângere penală împotriva lui Gigi Becali: „Aceste abuzuri, jigniri, umilințe, intimidări și amenințări trebuie să înceteze”
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:28 - Decizie de ultimă oră a magistraților de la Curtea de Apel: procesul lui Călin Georgescu poate începe. Decizia nu este definitivă
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News










