Art Safari se mută în Piața Amzei și devine Art Safari New Museum

Art Safari se mută în Piața Amzei și devine Art Safari New Museum
Art Safari se mută în Piața Amzei și devine Art Safari New Museum
Art Safari își schimbă locația și se mută în Piața Amzei, într-un spațiu expozițional de circa 4.500 mp, sub denumirea Art Safari New Museum.
Expozițiile din 2026 vor aduce în prim-plan nume mari precum Constantin Brâncuși, Mihai Eminescu, Sergiu Celibidache, Felix Aftene, Nicolae Vermont, dar și cultura pop contemporană. Sezonul de debut începe pe 26 martie 2026, iar biletele sunt deja disponibile online, cu o reducere de 50% până pe 25 martie.
Ioana Ciocan, Managing Partner Art Safari, a declarat: „De la un pavilion de artă pop-up de 10 zile, am evoluat într-un muzeu al expozițiilor temporare deschis tot timpul anului. Mutarea în Piața Amzei ne permite să aducem arta mai aproape de public, într-o zonă efervescentă a orașului.”
George-Cristian Tuță, Primarul Sectorului 1, a adăugat: „Noua locație Art Safari sprijină revitalizarea comunităților creative din Sectorul 1 și completează eforturile administrației pentru cultură, spații verzi și activități recreative.”
Programul primului sezon, între 26 martie și 19 iulie 2026, va include expoziții precum:
Pavilionul Internațional și Pavilionul expozițiilor temporare – conectează patrimoniul cu arta contemporană.
Vizitatorii se pot bucura și de tururi ghidate, evenimente speciale precum Brunch at the Museum, The Art of Yoga sau Art, Bubbles & Desserts, precum și de un program educațional extins, cu oportunități de voluntariat și reduceri pentru elevi și studenți.
Art Safari continuă astfel să fie unul dintre cele mai importante proiecte culturale din România, oferind publicului experiențe artistice unice și accesibile pe tot parcursul anului.
Mai multe informații și bilete: artsafari.ro
Sursa: Tabu.RO
Citește și:
- 15:41 - Cine sunt noii miniștri propuși de Ilie Bolojan - LISTA COMPLETĂ
- 14:39 - Anca Alexandrescu, despre planul PSD după ieșirea de la guvernare: Bolojan va pleca, e doar o chestiune de timp
- 13:19 - Pentru minivacanța de 1 Mai, CFR suplimentează capacitatea de transport către litoral
- 11:09 - Grav accident feroviar în Danemarca
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Star și pe Google News














