SPANIA CÂȘTIGĂ EURO 2024 ÎN FAȚA ANGIEI

0

Spania devine campioană europeană la fotbal, învingând Anglia cu 2-1 în finala EURO 2024.

Turneul EURO 2024 a ajuns la final duminică, 14 iulie, iar Spania a fost încoronată noua campioană europeană, în urma meciului cu Anglia, scor 2-1. Spania este noua campioană europeană la fotbal, după o victorie în finala cu Anglia. La finalul celor 120 de minute de joc, plus prelungiri, scorul a fost 2-1. Golurile au fost marcate de Nico Williams (minutul 47) și de Mikel Oyarzabal (minutul 86) pentru Spania și de Cole Palmer (minutul 73) pentru Anglia. Anglia a jucat finala de campionat european și în urmă cu 4 ani, pierzând în fața Italiei. Spania a bifat victorii pe linie la EURO 2024. Selecționata lui Luis de la Fuente le-a bătut, pe rând, pe Croația (3-0), Italia (1-0), Albania (1-0), Georgia (4-1), Germania (1-1, 2-1 după prelungiri) și Franța (2-1).

Anglia a fost aspru criticată de microbiști pentru prestațiile slabe cu Serbia (1-0), Danemarca (1-1), Slovenia (0-0), Slovacia (1-1, 2-1 după prelungiri) și Elveția (1-1, 5-3 la penalty-uri). Trupa lui Gareth Southgate a avut un joc reușit cu Olanda (2-1). 1966 este anul în care Anglia a devenit ultima oară campioană mondială. De atunci, englezii nu au mai reușit să cucerească un trofeu major în fotbal.

Sursa: Realitatea de Arges